You are currently viewing UNESCO KIŞ OKULU ULUDAĞ’DA YAPILACAK

UNESCO KIŞ OKULU ULUDAĞ’DA YAPILACAK

UNESCO Milli Komisyon’un 2023 Kış Okulu’nun Uludağ’da yapılması konusunda  girişimlerde bulunulacak. Haziran ayında Almanya’da bulunan kardeş şehir Kulmbach Belediye başkanı ve eşinin de katılacağı etkinlikler Bursa UNESCO Derneği Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı  Onursal Üye olarak görmek istediklerin ifade etti.Sıcak bir ortamda, geçen ziyarette Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire başkanıAbdülkerim Baştürk’te katıldı.

Bursa UNESCO Derneği Başkanı İlker Özaslan ve yönetim kurulu Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret etti.

Ziyarette İlker Özaslan Bursa’nın Unesco değerlerinin korunması ve UNESCO değerlerinin tüm dünyaya duyurulması yönünde yaptıkları çalışmalar ve destekleri için Başkan Alinur Aktaş’a teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdülkerim Baştürk’ün de katıldığı ziyarette çeşitli projelerde işbirliği yapılması konusunda görüşmeler yapıldı.

Bu işbirliklerin başında Haziran ayında Almanya’da bulunan kardeş şehir Kulmbach  belediye başkanı ve eşinin de katılacağı etkinlikler planlanması geliyor. Ayrıca Kulmbach UNESCO Derneği başkanı ve dernek üyeleri ile Tophane meslek lisesinin kardeş okulu  Hans Wildorf okulundan 3 öğretmenin katılacağı programda bir seri ziyaret yanında bir de fotoğraf sergisi yapılacak.

BURSA UNESCO DERNEĞİ ÜYELERİ BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE

 Ayrıca UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Derneği iş birliği ile yapılan UNESCO Genel Direktörlüğünce Somut Olmayan Kültürel Miras temalı Kış Okulu’nun  2023 Mart ayında Uludağ’da gerçekleştirilmesi  için girişimlerde bulunulacak.

 Somut olmayan kültürel miras alanında uluslararası deneyime sahip uzmanların katılımı ile kültürel mirasları koruma, kuşaktan kuşağa aktarım, yönetim, sürdürülebilir kalkınma ile somut olmayan kültürel miras arasındaki ilişkilerin değerlendirildiği okulda Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin uygulanması süreçleri çeşitli açılardan ele alınarak uygulamaya yönelik sorunlar konuşulacak.,

Ziyarette, Bursa Unesco Derneği Başkanı İlker Özaslan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı Onursal Üye olarak görmek istediklerin ifade etti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş “ Bu şehrin insanına bu şehrin ekonomisine, bu şehrin faydasına gördüğümüz ne varsa destek olmaktan ayrı bir memnuniyet duyuyoruz. Bu amaçla gerçekleşecek işbirliklerimiz konusunda çalışmaları ilgili arkadaşlarım zaten takip ediyorlar. Bu yönde yapılacak çalışmaların destekçisi olmaya devam edeceğiz dedi “