You are currently viewing Tarih, kültür ve sanat danısma kurulu üyemiz, Avrupa müzeler birligi Türkiye temsilcisi ve Çekül vakfı müzeler danısmanı Sn.Ahmet Erdönmez beyi ziyaret ettik.

Tarih, kültür ve sanat danısma kurulu üyemiz, Avrupa müzeler birligi Türkiye temsilcisi ve Çekül vakfı müzeler danısmanı Sn.Ahmet Erdönmez beyi ziyaret ettik.

Avrupa Müzeler Birliği (European Museum Union-EMU), Avrupa’daki müzelerin çıkarlarını temsil etmek ve kültürel mirasın korunması ve teşvik edilmesi için çalışmak üzere 1977 yılında kurulmuştur. EMU, müzelerin faaliyetlerine, koleksiyonlarına, personeline, yönetimine ve finansal yönetimine ilişkin sorunları ele alır ve müzelerin daha geniş kitlelere açık olmasını teşvik eder.

EMU’nun amacı, Avrupa genelinde müzeler arasında işbirliğini geliştirmek, müzelerin kalitesini artırmak ve müzelerin toplumda daha iyi anlaşılmasını ve takdir edilmesini sağlamaktır. EMU, müzelerin kendi aralarında ve diğer kurumlarla işbirliği yapmalarını teşvik eder ve müzelerin toplumun her kesimine açık olmasını, özellikle de eğitim, araştırma ve turizm faaliyetleri yoluyla gençlerin ve diğer ziyaretçilerin ilgisini çekmesini hedefler.

Bu doğrultuda bizlerde tarih, kültür ve sanat danısma kurulu üyelerimiz ile Avrupa müzeler birligi Türkiye temsilcisi ve Çekül vakfı müzeler danısmanı Sn.Ahmet Erdönmez beyi ziyaret ettik